?>

Okleiny. Materiały naturalne

Przygotowane w zupełnie inny sposób niż syntetyki, w końcu znajdują się na drzwiach w podobny sposób – naklejone na ich powierzchnie. Ich 'naturalna’ zaleta to naturalny wygląd – każde drzwi będą się różnych od innych. Z pewnością układem słojów ale często też kolorystyką, czyli wybarwieniem. Drewno bowiem nie barwi się w jednorodny sposób – miejsca z sękami czy szerszymi słojami przyjmą inny kolor niż reszta. Większość osób uzna to za piękno natury i zaletę, ale dla niektórych stanowić może też wadę.

Fornir
To naturalna okleina, którą pokrywa się skrzydła drzwiowe. Produkuje się ją z drewna, które jest prasowane pod dużym ciśnieniem i krojone na plastry różnej grubości. Naturalna okleina ma grubość 1,5 – 2 mm. Różnorodne składanie warstw drewna po przekrojeniu plastrów pozwala na uzyskanie efektownych układów słojów i unikatowych wzorów na powierzchni skrzydeł.
Z zewnątrz fornir zabezpieczony jest wielowarstwowym lakierem z filtrem UV, poza podniesieniem odporności mechanicznej ma to na celu zmniejszenie wybarwiania się drzwi pod wpływem promieni słonecznych.

Poznaj słowniczek przydatnych pojęć

Poznaj takie pojęcia jak: Kantrygiel, Listwy maskujące, Nadproże, Otwory wentylacyjne, Ramiak, Samozamykacz, Szpros, Szyld, Wizjer, judasz, Zamek hakowy

więcej
Jak konserwować drzwi

Konserwacja – to czynności konieczne, by drzwi służyły nam przez wiele lat. Drzwi drewniane potrzebują szczególnej pielęgnacji by nie tracić koloru czy też nie pęcznieć pod wpływem wilgoci.

więcej
Okleiny. Materiały sztuczne

Czyli laminaty, sztuczna okleina, która imituje drewno. W zależności od odmiany mogą być bardzo wytrzymałe na warunki zewnętrzne i bardzo podobne do naturalnego. Jedna z głównych zalet sztucznych laminat

więcej