Poznaj słowniczek przydatnych pojęć
Kantrygiel
Metalowy element wykorzystywany do blokowania biernego skrzydła drzwi w drzwiach dwuskrzydłowych zawiasowych. Jak sama nazwa wskazuje mocowany jest na kancie skrzydła drzwi i służy do ich ryglowania – uniemożliwienia otwarcia poprzez tymczasowe połączenie z ościeżnicą. Często spotykany w drzwiach balkonowych – ma postać metalowej blaszki z dźwignią, która po przesunięciu odblokowuje skrzydło. Całość dokładnie chowa się w skrzydło drzwi i po ich zamknięciu jest niewidoczna.
Listwy maskujące
Listwy drewniane, oklejone tym samym materiałem co inne elementy drzwi. Wykorzystywane najczęściej przy ościeżnicach stałych, ukrywają nieprecyzyjne dopasowanie do szerokości muru. Mogą mieć kształt prostokątny lub ćwierćwałka.
Nadproże
Poprzeczny element występujący na górze otworu drzwiowego, jak sama nazwa wskazuje – nad progiem. Wykonany zwykle ze zbrojonego betonu. Ma za zadanie podtrzymywać i przenosić obciążenia tego to co jest powyżej drzwi: muru i ew. następnych pięter.
Otwory wentylacyjne
To kratki, tuleje i podcięcia wentylacyjne. Są one montowane w skrzydłach, aby zapewniały przepływ powietrza między pomieszczeniami. W drzwiach fornirowanych, ze względów technologicznych, wykorzystuje się również specjalny rodzaj wentylacji – szczeliny wentylacyjne.
Ramiak
Można go nazwać szkieletem lub ramą skrzydła drzwi. Wykonany z reguly litego lub klejonego drewna okala całe skrzydło. Typowo ma też poprzeczne wzmocnienia łączące pionowe części. Z zewnątrz niewidoczny, ukryty pod oklejającymi go płytami i fornirami. Ramiak stanowi o stabilności drzwi i ich odporności na wykrzywianie.
Samozamykacz
Mechaniczne urządzenie montowane z reguły na górze ościeżnicy. Za pomocą sprężyn i dźwigni samo zamyka drzwi po ich otwarciu – samozamykacz! Warto wiedzieć że nie wszystkie drzwi, szczególnie wewnętrzne, nadają się do zamontowania na nich samozamykacza. Nie są po prostu wystarczająco wytrzymałe co w normalnym użytkowaniu nie przeszkadza jednak nie wystarczy aby utrzymać dźwignię domykającą. Producenci oferują niekiedy wzmocnienie ramiaka za dopłatą.
Szpros
To drewniana konstrukcja, np. w kształcie kratki, na której mocowane jest przeszklenie w skrzydle drzwiowym.
Szyld
Podłużny element metalowy stanowiący typowo komplet z klamką. Mocowany do skrzydła osłania miejsce montażu klamki i zamka, pełni funkcje ochronną i dekoracyjną. Może występować w odmianie podłużnej zakrywającej i mocowanie klamki i zamek. Istnieje też wersja dwuelementówa. Wtedy jedna rozeta obejmuje klamkę a druga, opcjonalna, zakrywa zamek.
Wizjer, judasz
Optyczny element w metalowej obudowie wstawiany centralnie w drzwi zewnętrzne. Pozwala dyskretnie zobaczyć kto lub co za nimi stoi bez potrzeby otwierania skrzydła. Dostępne są modele szerokokątne. Z pomocą odpowiednich soczewek poszerzają kąt widzenia do pełnych 180 stopni a nawet więcej (tylko po co). Można też znaleść modele z szybką pancerną, dla osób spodziewających się gości skłonnych do przestrzelenia wizjera.
Zamek hakowy
Zamek montowany w drzwiach przesuwnych. Od zwykłego różni się elementem wysuwanym po przekręceniu kluczyka i zamknięciu drzwi. Zamiast zasuwki ma on tytułowy hak, który zaczepia o odpowiedni element w kasecie drzwi lub ościeżnicy. Zwykła zasuwka nic by tu nie dała, gdyż w odróżnieniu od drzwi zawiasowych drzwi przesuwne wysunęły by się z zamka bez problemu.
Poznaj słowniczek przydatnych pojęć
Poznaj takie pojęcia jak: Kantrygiel, Listwy maskujące, Nadproże, Otwory wentylacyjne, Ramiak, Samozamykacz, Szpros, Szyld, Wizjer, judasz, Zamek hakowy
Jak konserwować drzwi
Konserwacja – to czynności konieczne, by drzwi służyły nam przez wiele lat. Drzwi drewniane potrzebują szczególnej pielęgnacji by nie tracić koloru czy też nie pęcznieć pod wpływem wilgoci.
Okleiny. Materiały sztuczne
Czyli laminaty, sztuczna okleina, która imituje drewno. W zależności od odmiany mogą być bardzo wytrzymałe na warunki zewnętrzne i bardzo podobne do naturalnego. Jedna z głównych zalet sztucznych laminat